Фонд ФЛАГ е сред първите 49 институции, приети като членове на Европейската коалиция за финансиране на енергийната ефективност. Коалицията е нов механизъм за засилено сътрудничество между Европейската комисия и 27-те държавите-членки на Европейския съюз, създадена в резултат на Съвместната декларация относно финансирането на енергийната ефективност от 19.12.2023 г. Основна цел на коалицията е да стимулира привличането на повече частни инвестиции за проекти за енергийна ефективност чрез активното включване на финансовите институции от страните-членки. Това е първата по рода си рамка за сътрудничество, която насърчава участието на пазара в прилагането на политиката и предоставя подкрепа на страните от ЕС при определянето на пазарни решения.
Коалицията е обявена в съобщението „EU Save Energy“, част от плана REPowerEU, и отговаря на призива, отправен към европейските лидери да увеличат инвестициите в енергийна ефективност от Европейския съвет в неговите заключения от 20-21 октомври 2022 г. и от 15 декември 2022 г. Правното основание на тази инициатива е член 30, параграф 7 от Директива (ЕС) 2023/1791 относно енергийната ефективност.
Първата покана за членство на Коалицията за финансови институции беше отворена от края на юни до края на септември 2024 г. Тя беше насочена към публични и частни финансови институции като банки, инвестиционни посредници, мениджъри на активи и застрахователни компании, които са упълномощени да провеждат бизнес на територията на Съюза, както и съответните им представителни сдружения.
От 73 кандидати по първата покана 49 са приети да се присъединят към инициативата, с широк кръг от институции, обхващащи всички 27 държави от ЕС. Фонд ФЛАГ е българският представител в коалицията. Избраните финансови институции вече ще се ангажират пряко с Комисията и държавите-членки и ще участват в съвместното създаване на работната програма на Коалицията.
Използвайки натрупания опит и конкретни проучвания от Групата на финансовите институции за енергийна ефективност (EEFIG), коалицията ще бъде организирана в три различни работни направления: политическо ниво, експертна група и национални центрове/хъбове. В рамките на на националното ниво ще се търси активно взаимодействие между заинтересованите страни за идентифициране на най-подходящите и приложими решения за финансиране на енергийна ефективност, съобразени със спецификата на конкретния пазар.
Във връзка със стартирането на изпълнението на финансовия инструмент FLAG-FICET за преход към чиста енергия, насочен към българските местни власти и по-конкретно на допустимата схема за финансиране на мерки за ЕЕ в обществени сгради, Фонд ФЛАГ е разработил и предлага от юни 2024 г. финансов продукт, включващ безплатна техническа подкрепа за подготовка и инвестиционен заем за изпълнение на проекта. С участието в коалицията Фонд ФЛАГ ще се ангажира като активен партньор за финансиране на мерки за ЕЕ, готов да разшири необходимата експертиза с цел да отговори на нарасналите ангажименти на публичните власти в България.