Фонд ФЛАГ предостави допълващо финансиране за реализацията на общо седем проекта за енергийна ефективност на сгради, финансирани частично с БФП от Механизма за възстановяване и устойчивост и от НДЕФ. От страна на община Стара Загора Рамковото споразумение за финансиране бе подписано от кмета на града – Живко Тодоров, а от страна на Фонд ФЛАГ – от изпълнителния директор Надя Данкинова. За целите на кандидатстването е предоставена техническа подкрепа по проект LIFE21-CET-PDA-FLAG FICET, финансиран по програма LIFE на Европейския съюз. Живко Тодоров благодари за дългогодишното ползотворно сътрудничество с фонда.
Проектите предвиждат внедряване на мерки за енергийна ефективност за сградите на "Комплекс за култура и изкуство" (бивш Пионерски дом), читалище "Родина - 1860“ (библиотека "Родина"), 11 ОУ „Николай Лилиев“, тренировъчна спортна зала, както и сградата на стадион „Берое“, административните сгради на "Тролейбусни и автобусни превози" ЕООД и на Община Стара Загора“. Шест от проектите са одобрени за финансиране с БФП по Процедура BG-RRP-4.020 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ на НПВУ и предвиждат постигане на клас А или клас B на сградите, както и спестяване на минимум 30% първична енергия.
Проектът за модернизация на образователната среда на 1 ОУ „Николай Лилиев“, град Стара Загора, се реализира с безвъзмездна подкрепа по Подпрограма „Енергийна ефективност на общински училища и детски градини“ (ЕЕОУДГ) към Инвестиционната програма за климата (ИПК) на Национален Доверителен Екофонд (НДЕФ). По конкретната схема ФЛАГ осигурява задължителното съфинансиране от 30% за разходите за енергоспестяващи мерки (ЕСМ), както и финансиране за други допълващи дейности. Схемата бе анонсирана съвместно с НДЕФ, като част от устойчиво партньорство и общ ангажимент за насърчаване на прехода към чиста енергия на местните власти в България.
Предвидените дейности по проектите, свързани с въвеждане на мерки за енергийна ефективност в седем сгради, собственост на община Стара Загора, имат съществен принос за смекчаване на измененията на климата. Общото очаквано намаление на емисиите CO2 в резултат на изпълнението им се оценява да възлезе на общо 1 085,36 тона/год.