На 27 март 2025 г. във Враца се проведе първият практически семинар, посветен на проекти за преход към чиста енергия на местните власти. Събитието е част от информационната и обучителна кампания в рамките на проект FLAG-FICET, финансиран по програма LIFE, и бе организирано от Фонд ФЛАГ в Регионалния исторически музей – Враца. Семинарът събра кметове, заместник-кметове и експерти от общините в Западна България.

Инж. Цветан Стоичков, заместник-кмет по строителството на община Враца, приветства участниците и представи зелените проекти, реализирани от общината-домакин. Враца е сред първите общини, получили техническа помощ по FLAG-FICET и допълващо финансиране от ФЛАГ за реализацията на пет проекта – четири за енергийна ефективност на сгради и един за градска мобилност. Съвместният проект с община Монтана за екологосъобразна мобилност, съфинансиран от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и Фонд ФЛАГ по FLAG-FICET, ще превърне Враца в първата община на Балканите със 100% електрически общински транспорт – както градски, така и междуградски.

Изпълнителният директор на Фонд ФЛАГ, Надя Данкинова, запозна участниците с различните механизми за финансиране на общините и техните дружества с подкрепата на ФЛАГ. Основен акцент беше поставен върху финансовия инструмент FLAG-FICET, проектите за енергийна ефективност и преход към чиста енергия, както и ползите от техническата подкрепа и допълващите финансови механизми извън безвъзмездните средства.

Доц. Яна Кирилова от Клуб "Икономика 2000" представи възможностите за техническа помощ по FLAG-FICET в четирите направления, определени във Втората покана за набиране на проекти. Тя подчерта, че крайният срок за подаване на искания за безплатна техническа помощ за структуриране на зелени инвестиции от местните власти е 30 юни 2025 г.

Кметът на община Ботевград, Иван Гавалюгов, представи успешния проект за енергийна ефективност в МБАЛ-Ботевград, финансиран чрез Българската инвестиционна платформа с ЕИБ и подкрепен от Фонд ФЛАГ. Община Ботевград кандидатства за финансиране в размер на 2.5 млн. лв. за реновация на два болнични блока. Проектът ще доведе до значително подобрение на енергийната ефективност, като сградите ще преминат от клас "Е" в клас "B", а очакваните енергийни спестявания възлизат на 3 036 568 kWh/год. Иван Гавалюгов високо оцени възможностите за финансиране на инвестиционни проекти чрез Фонд ФЛАГ, като изтъкна професионализма и бързината, с която работи екипа на фонда.

Във втория панел проф. Даниела Бобева от Института за икономически изследвания към БАН акцентира върху предизвикателствата и възможностите пред местните власти в зеления преход. Тя подчерта ролята на Кохезионната политика и Плана за възстановяване и устойчивост за насърчаване на устойчиви проекти и регионалното сближаване. Мария Радойчева, експерт от община Габрово, сподели опита на общината в създаването на първата енергийна общност за производство на енергия в България. Проектът, реализиран на терена на Регионалното депо за неопасни отпадъци, включва 73 физически и юридически лица, както и малки и средни предприятия.

Социалният фонд за климата и възможностите за българските общини за проекти за социално справедлив преход към климатична неутралност бяха представени от доц. Дочка Велкова от Клуб "Икономика 2000". Мирослав Петров от LEAD Vision демонстрира концепцията за Общински мониторинг център – иновативна система за контрол и управление на ключови общински ресурси.

В заключение участниците имаха възможност да разгледат експозициите на Регионалния исторически музей – Враца, сред които Врачанските съкровища и уникалното Рогозенско съкровище – едно от най-значимите археологически открития в България.

Информационната и обучителна кампания в рамките на проект FLAG-FICET, финансиран по програма LIFE, цели да повиши осведомеността сред публичните власти за ползите от проектите за чиста енергия, като преодолее една от основните пречки пред широкото им прилагане. Кампанията ще продължи със събития в други областни градове в страната през 2025 г.