На 8 април 2025 г. Надя Данкинова, изпълнителен директор на Фонд ФЛАГ, взе участие в кръгла маса с участието на експерти, посветен на зелените иновации и техния потенциал за насърчаване на просперитета на държавата, бизнеса и обществото. Дискусията последва публикувания доклад на MOVE.BG "Мисия Зелени Иновации: Компас към просперитет", който съдържа над 200 идеи в подкрепа на развитието на зелените иновации в България. Докладът се фокусира върху пет „спирки“, свързани с основните направления на развитие на иновациите и зелената трансформация на страната.
- Спирка "Демокрация"е посветена на връзката между състоянието на демокрацията и зеленото развитие.
- Спирка "Образование"дава идеи как учениците да получават знания за екосъобразен живот, как да бъдат подпомогнати младите зелени новатори в университетите и как да бъде преодолян недостигът на инженери, които са изключително важни за зеленото развитие на икономиката.
- Спирка "Икономика" е посветена на начините за повишаване на конкурентоспособността чрез иновации и развитие на зелено предприемачество, което да дигитализира икономиката на страната.
- Спирка "Общини" дава идеи за просперитет на местните общности чрез развитие на чиста и достъпна енергия, опазване на водните ресурси и подобряване на управленските структури в общините.
- Спирка "Финанси" е посветена на целеви финансови инструменти, привличането на бизнеса към съфинансиране на зелената трансформация и на финансирането на зелените стартъпи.
Във втория панел на форума “Мисия Зелени Иновации: възможности за конкурентоспособност на общините” Надя Данкинова сподели като основен проблем със сегашния подход на държавата за зелените инвестиции стремежa към използване основно на безвъзмездни средства от ЕС, които финансират проекти на парче, без дългосрочна визия и без включване на финансиране от частния сектор. За осигуряване на устойчив подход е необходимо да има комбинирани инструменти и механизми за привличане на евтини кредити и колаборации на изгряващи фирми с утвърдени производители, които да тестват и прилагат разработените иновации.
В панелната дискусия взеха участие Яна Дочева, ръководител екип “Стратегическо развитие на общините” в Националното сдружение на общините, арх. Любо Георгиев, ръководител на “Екипът на София” и Георги Стефанов, експерт по климат и енергия, член на УС на Българска Асоциация Геотермална енергия.